Este un forum global pentru specialistii implicati in schimbul de idei, provocari, inovatie si formare in sanatate. E o intalnire intre specialistii care impartasesc aceleasi valori si armonie, speakeri romani si straini, din peste 20 de specialitati: obstetrica- ginecologie, chirurgie generala, imagistica, medicina de laborator, gastroenterologie, ORL, oftalmologie, pediatrie, neonatologie etc.

Temele de anul acesta sunt:

  • Abordarea multidisciplinara in patologia ginecologica si obstetricala
  • Abordarea multidisciplinara in managementul pacientului nou nascut
  • Abordarea multidisciplinara in managementul pacientului pediatric
  • Clinica sanului
  • Chirurgia generala/ chirurgie minim invaziva (toracica, neurochirurgie, cardiovasculara) etc
  • Abordarea multidisciplinara in gastroenterologie
  • Abordarea multidisciplinara a pacientului oftalmologic
  • Atitudinea multidisciplinara a pacientului ORL
  • Medicina de laborator
  • Neuroscience

Cel de al III-lea Congres national cu participare internationala, se desfasoara pe 12-14 octombrie 2017, la hotel Novotel Bucuresti, in limbile Romana si Engleza si este acreditat EMC.

Pentru informatii:

0735.177.547

office@clubulregal.ro

Termen limită: 5 octombrie 2017

Taxa de participare:

·        Membrii Clubului Regal al Medicilor: 50 lei

·        Non-membri: 150 lei

·        Medici rezidenti: 50 lei

·        Biologi, biochimisti, chimisti: 50 lei

Modalităţi de plată:

Prin OP, în contul RO09 BTRL RONC RT02 2771 6501, Banca Transilvania, Asociatia Clubul Regal al Medicilor CUI: 31693519 sau online.

ÎNREGISTRAREA PARTICIPANȚILOR SE FACE NUMAI ONLINE.

După data de 5 OCTOMBRIE 2017 se fac înscrieri doar în perioada Congresului, în număr limitat, făra a garanta primirea materialelor.

Curs pre-Congres Imagistica - Rolul RMN in diagnosticarea cancerului mamar. Lectori: Dr. Maria Bernathova, Medical University of Vienna, Department of Biomedical Imaging and Image-Guided Therapy; Prof. Univ. Dr. Christian Singer- Viena (online)

Joi

12 octombrie 2017

08:30 - 09:00 Inscrierea participantilor
09:00 - 11:00 Cat de important e RMN-ul? Cum sa rezolvati leziunile vizibile cu RMN
Cum cititi un RMN
11:00 - 11:15 Coffee break
11:15 - 12:45 Diagnosticul cancerului mamar complementar
Tomosinteza versus mamografie
12:45 - 13:00 Coffee Break
13:00 - 14:00 Examinarea cancerului mamar cu risc crescut
Sanul dens, ce sa faceti?
Intalnire interdisciplinare, punctul de vedere al radiologului
Pacienta cu cancer la san in mijlocul ingrijirii

Curs pre-congres - Aspecte particulare in somnologie*. Lectori: Narong Simakajornboon- Professor and Director, Sleep Center; Director, Sleep Medicine Fellowship Training Program- Cincinnati Children’s Hospital, USA Hemant Sawnani, M.D., Associate Professo

Joi

12 octombrie 2017

08:30 - 09:00 Inscrierea participantilor
09:00 - 11:00 Managementul proactiv al manifestarilor respiratorii in distrofia musculara Duchenne
Rolul polisomnografiei in diagnosticarea tulburarilor de ventilatie si initierea terapiei in distrofia musculara Ulrich
11:00 - 11:15 Coffee Break
11:15 - 13:15 Aspecte particulare in tratamentul apneei in somn la copii cu obezitate
Investigarea afectarii respiratorii in stare de veghe si in somn la copii cu scolioza
13:15 - 13:30 Coffee Break
13:30 - 15:30 Managementul respirator la copiii cu amiotrofie spinala-parte integranta in “standard of care”
Studii de caz
*Numarul de locuri la acest curs este limitat. inscrierile se fac doar la adresa office@clubulregal.ro.

Pediatrie

Vineri

13 octombrie 2017

08:00 - 08:30 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:20 Dificultati in alimentarea sugarului si copilului mic – necesitatea unei echipe multidisciplinare pentru diagnostic si tratament: lector Andreea Manda
09:20 - 09:40 Diversificarea alimentatiei si alergiile: lector Alina Papadopol
09:40 - 10:00 Aportul evaluarii neuropsihologice in diagnosticul diferential neurologic si psihiatric al tulburarilor de neurodezvoltare la copii. Studii de caz: lector Monica Bolocan
10:00 - 10:20 Cateva motive pentru a recomanda rezonanta magnetica cardiaca in cardiomiopatii: lector Smaranda Lacau
10:20 - 10:40 Examinarea pacientilor cu neuroblastom: lector Mariana Coman
10:40 - 11:00 Teste serologice la copii
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:00 Sleep Medicine: lector Narong Simakajornboon, MD- Director, Sleep Disorders Center, Director, Sleep Medicine Fellowship Program- Cincinnati Children's Hospital Medical Center
12:00 - 12:20 Zone anatomoendoscopice de interes chirurgical in chirurgia somnului: lectori R. Hainarosie, V. Zainea, Mura Hainarosie, Ionia Irina, Vlad Plesca, Pietrosanu Catalina
12:20 - 12:40 Sleep Apnea Surgery, including Hypoglossal Nerve Stimulator: lector Alp Demireller
12:40 - 13:00 Terapia de sustinere a tusei si managementul secretiilor: lector Mihaela Oros
13:00 - 13:20 Discutii
13:20 - 14:20 Lunch
14:20 - 14:40 Oncopediatria in Romania: lector Eugen Feldioreanu
14:40 - 15:00 Particularitati ale stabilirii diagnosticului pozitiv în Boala Kawasaki – serie de cazuri: lectori Lidia Carlanescu, Carmen Toma, Mihaela Zugravu, Adrian Pavel
15:00 - 15:20 Managementul angiofibromului juvenil: lectori R. Hainarosie, V. Zainea, Mura Hainarosie, Ionia Irina, Vlad Plesca, Pietrosanu Catalina
15:20 - 15:40 Transplantul hepatic la copii de la donor in viata: lector Murat Kılıç (Izmir)
15:40 - 16:00 Aspecte anestezice la copilul mic: lector Adriana Fodor
16:00 - 16:20 Alimentatia copilului- Naturalete-Competenta- Incredere- simpozion GT solutions: lector Valeria Herdea
16:20 - 16:40 Coffee break
17:20 - 17:40 Cauzele abuzului de antibiotice: lector Sorin Man
17:40 - 18:00 Preventie, diagnostic si tratament in piciorul stramb congenital: lector Ionut Fodor
18:00 - 18:20 Tiparul rezistentei antimicrobiene in infectiile de tract respirator superior in populatia pediatrica: lector Iulia Balas
18:20 - 18:40 Genetic diseases spectrum in infants with hypotonia - practical approach: lector Vasilica Plaiasu
18:40 - 19:00 Importanta clinica a factorului neurotrofic cerebral (BDNF) la copiii cu AVC ischemic: lectori Lupusor Nadejda, Revenco Nineli, Calcii Cornelia, Sprincean Mariana, Hadjiu Svetlana
19:00 - 19:20 Abordarea prin kinetoterapie posthemoragie cerebrala la sugar: lectori  Alexandru Dina, Gheorghe Chiriac Babei

OG

Vineri

13 octombrie 2017

08:00 - 08:30 Inscrierea participantilor
08:30 - 09:00 Cuvant inainte
09:00 - 10:00 Managementul multidisciplinar al infectiilor maternofetale: de le ghiduri terapeutice la practica clinica -infectia cu CMV: Prof. Victoria Arama
10:20 - 10:40 Managementul multidisciplinar al infectiilor maternofetale: de le ghiduri terapeutice la practica clinica infectia cu virus hepatitic si sarcina: lector Roxana Apetrei
10:40 - 10:55 Elecsys AMH Plus- infertilitate/ginecologie: simpozion Roche
10:55 - 11:10 Portofoliul testelor de preventie a cancerului de col uterin (teste COBAS HPV si Cintec Plus): simpozion Roche
11:10 - 11:20 Coffee break
11:20 - 11:40 Modalitati de tratament chirurgical in Sindromul Rokitanski: lectori Alexandru Dina, Gheorghe Chiriac Babei
11:40 - 12:00 Retentia cronica de urina dupa protezarea anterioara in prolaps: lectori Petre Cornel Bratila, Manta Anca, Bratila Elvira
12:00 - 12:20 Rolul Terapiei cu system FMISCAN in incontinenta urinara la femei: lectori Mihai Bucur; Shimon Segal
12:20 - 12:40 Aportul imagisticii in diagnosticul cancerului de col uterin: lector Smaranda Lacau
12:40 - 13:00 Modificarile fibrochistice mamare – particularitati anatomo-clinice si conduita: lectori Corina Grigoriu, Ruxandra Vlădescu, Adina Chiriță, Andreea Mihart, Cristina Bilbie, Mihai Grigoriu
13:00 - 13:20 Abordarea multidisciplinara a neoplasmuluui de col uterin: lector Alexandru Filipescu
13:20 - 14:20 Lunch
14:20 - 14:40 Imagistica in sarcina: lector Smaranda Lacau
14:40 - 15:00 Dificultati in diagnosticul ultrasonografic antenatal al coarctatiei de aorta: lectori C.Anastasiu, Ana-Maria Dull, Oana Dimienescu, M.Moga
15:00 - 15:20 Examinarea ecografica a SNC -extinderea granitelor: lector Mona Zvanca
15:20 - 15:40 Sarcina ovariana primara pe focar de endometrioza: lectori Dragos Erdelean, Dorin Grigoras, Izabella Erdelean (Timisoara)
15:40 - 16:00 Managementul sarcinilor gemelare monocoriale: lector Ioana Dragan
16:00 - 16:20 Curbele de crestere fetala in utero - importanta individualizarii cazurilor: lectori Iuliana Ceausu, Cristian Poalelungi
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 17:10 Abordarea multidisciplinara in patologia ginecologica si obstetricala: simpozion Walmark
17:10 - 17:30 Vulnerabilitatea femeii insarcinate: lector Andreea Raduta
17:30 - 17:50 Evaluarea riscului trombotic si profilaxia antitrombotica a gravidei cu trombofilie: lector Simona Avram
17:50 - 18:10 Patologia dermatologica in sarcina: lector Calistru Ana (Iasi)
18:10 - 18:30 Complicatiile sarcinii- aspecte medico-legale: lectori Cristian Radoi, Gabriel Gorun

Chirurgie

Vineri

13 octombrie 2017

09:00 - 09:20 Evaluarea prechirurgicala prin angio-CT a pacientilor cu anevrisme ale aortei toracice: lector Teodora Matura
09:20 - 09:40 Managementul cardiologic al pacientului in chirurgia non-cardiaca: lector Olguta Vasile
09:40 - 10:00 Stratificarea riscului de moarte subita la pacientii cu cardiomiopatie hipertrofica: lector Leonard Mandes
10:00 - 10:20 Protezarea endovasculara: lector Ionel Droc
10:20 - 10:40 Surgical Treatment of Thoracoabdominal Aortıc Aneuerysm: lector Suat Büke (Izm
10:40 - 11:00 Dispneea acuta - diagnostic diferential: lector Aniela Dabija
11:00 - 11:20 Coffee break
11:20 - 11:40 Rolul testarii nutrigenetice in preventia bolilor si tratamentul unor boli metabolice. Nutritia de precizie: lector Natalia Cucu
11:40 - 12:00 Importanta investigatiilor preoperatorii in chirurgia metabolica: lector Maria Buza
12:00 - 12:20 Managementul caii aeriene la pacientul cu obezitate: lector Daniela Godoroja
12:20 - 12:40 Relatia dintre sleeve gastric si regresia steatoza/steatohepatitei non-alcoolice: lector Ionela Damian
12:40 - 13:00 Tratamentul anticoagulant la pacientii trombocitopenici: lector Gabriela Pampu
13:00 - 13:20 Reconstructia peretelui Abdominal-tehnica TAR: lector Ionut Hutopila
13:20 - 14:20 Lunch
14:20 - 14:40 Abordul laparoscopic extraperitoneal in hernia inghinala- solutia ideala?: lectori Bogdan Barta, Octavian Arnautu, Marina Dumitras
14:40 - 15:00 Ulcer postbulbar hemoragic: lector George Serbea
15:00 - 15:20 Polipectomia in colonoscopie - complicatii: lectori Constantin Alina, Dan Pitigoi
15:20 - 15:40 Rolul ICG-ului in chirurgia colorectala laparoscopica: lector Bogdan Smeu
15:40 - 16:00 Rolul Hipec in tratamentul carcinomatozei peritoneale digestive non-colorectale: lector Irina Balescu
16:00 - 16:20 Adenocarcinom rectal rezecat initial full thickness cu sistemul FTRD: lector Elena Floarea
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 17:00 Osteosinteza vertebrala pentru tulburarile de echilibru sagital: lector Mihai Cristescu
17:00 - 17:20 Abordul minim invaziv in hernia de disc laterala: lector Mihai Cristescu
17:20 - 17:40 Abordul chirurgical in terapia durerii: lector Andrei Spatariu
17:40 - 18:00 Avantajele artroplastiei cu proteza: lectori Vlad Predescu, Catalin Prescura, Iulian Gherman, Valentin Hiohi
18:00 - 18:20 Evaluarea imagistica multimodala a unui caz de formatiune tumorala complexa a coapsei: lectori Teodora Matura, Bogdan Teodorescu, Dana Nedelcu

ORL

Vineri

13 octombrie 2017

08:00 - 08:30 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:40 CO2 Laser Surgery for Laryngeal Carcinomas: lector Alp Demireller- Kent Hospital
09:40 - 10:00 Chirurgia endoscopica a tumorilor bazei de craniu in patologia pediatrica: lectori Bogdan Mocanu, Sergiu Stoica, Silviu Oprescu
10:00 - 10:40 Colaborari multidisciplinare in diagnosticul si tratamentul afectiunilor oro-maxilo-faciale: Prof. Viorel Ibric Cioranu
10:40 - 11:00 Diagnosticul imagistic al bolii meniere: lectori Emilia Diaconu, Tudor Ciprut
11:00 - 11:20 Coffee break
11:20 - 11:40 Hiperostoza cervicala anterioara - o cauza rara de intubatie dificila: lectori: Corina Mella, Monica Stefan, Cipriana Perederco, Neli Banesaru
11:40 - 12:00 Adaptarea optiunilor terapeutice naturale in tratamentul tusei- simpozion sponsor: lector Alexandru Ulmeanu
12:00 - 12:20 Granita dintre clinic si paraclinic- caz clinic: lector Eva Otilian (Iasi)
12:20 - 12:40 Trahetomia la pacientul cu ventilatie mecanica prelungita-Perspectiva chirurgului ORL: lector Daniel Mirea
12:40 - 13:00 Importanta examenului histopatologic in leziunile faringo-laringiene: lectori Dana Safta, Loredana Mitran
13:00 - 13:20 Sarcoidoza laringiana-prezentare de caz: lectori Dana Safta, Irina Boagiu
13:20 - 14:20 Lunch
14:20 - 14:40 Managementul complicatiilor intracraniene a supuratiilor otice: lector Janin Becherescu
14:40 - 15:00 Aspecte clinice in patologia ORL generate de TBC: lector Loredana Mitran
15:00 - 15:20 Adaptarea optiunilor terapeutice naturale in tratamentul tusei- simpozion GTS: lector Alexandru Ulmeanu
15:20 - 15:40 Diagnosticul si tratamentul tulburarilor ATM: lector Sorin Vladimir Cioranu Ibric
15:40 - 16:00 Reconstructia orbitara primara in defecte posttraumatice: lector Vlad Petrescu Seceleanu
16:00 - 16:20 Sindromul obstructiv de cai respiratorii la copli-tratament chirurgical: lector Catalin Udroiu
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 17:00 Coblatia-metoda minim invaziva de tratament chirurgical ORL la copii si adulti: lector Dana Safta
17:00 - 18:00 Discutii

Clinica sanului

Vineri

13 octombrie 2017

08:00 - 08:30 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:40 Indicatiile RMN in patologia mamara: lector Adina Chirita
09:40 - 10:00 Polimorfismul imagistic al neoplasmului mamar si importanta verificarii bioptice a leziunilor suspecte: lector Dana Nedelcu
10:00 - 10:20 De ce nu mai putem face mamaografie fara tomosinteza?: lector Dana Nedelcu
10:20 - 10:40 Ecografia pentru orientarea chirurgiei conservatoare in cancerul mamar: lector Stefan Voiculescu
10:40 - 11:00 Cancerul de san HEr2 Pozitiv - Abordari terapeutice: lector Cristian Gal
11:00 - 11:20 Coffee break
11:20 - 11:40 Innovative techniques for both diagnosing and treating cancer: lector Yiğit Göktay
11:40 - 12:00 Neoplasmul de san metastatic- noi orizonturi terapeutice: lector Mircea Gongu
12:00 - 12:20 Probleme de diagnostic ale cancerului metastatic de san: lector Nora Bejinariu
12:20 - 12:40 Aspecte ecografice in suspiciunea de limfom anaplastic cu cellule mari post augmentare mamara – experienta clinicii noastre: lector Ana Maria Craioveanu
12:40 - 13:00 Evolutie post operatorie a neoplasmului mamar – locul si beneficiile examenului ecografic: lectori Ana Maria Craioveanu, Gabriel Gogescu
13:00 - 13:20 Aspecte moderne ale reconstructiei de san: lector Florin Juravle
13:20 - 14:20 Lunch
14:20 - 14:40 Biopsia nodulului santinela in cancerul mamar: lector Simona Filip
14:40 - 15:00 Radioterapia cancerului mamar: lector Lucian Zarma
15:00 - 15:20 Rolul anatomo-patologului in echipa multidisciplinara: lector Rares Buiga
15:20 - 15:40 Mastodinia: lectori Iulia Matei-Purge, Aniela Noditi, Alexandru Blidaru
15:40 - 16:00 Localizarea imagistica preoperatorie a leziunilor mamare infraclinice: lectori Cristian Ioan Bordea, Elena Ichim, Bassam El Houcheimi, Alexandru Blidaru
16:00 - 16:20 Relatia dintre limfadenectomia axilara si riscul de aparitie de limfedem: lectori Aniela Noditi, Mihaela Radu, Iulia Matei-Purge, Cristian Bordea
16:20 - 16:40 Coffee break
17:20 - 17:40 Tehnici de reconstructie imediata a sanului folosind materiale aloplastice: lectori Mihaela Radu, Elena Ichim, Cristian Ioan Bordea, Bassam El Houcheimi, Iulia Matei-Purge, Aniela Noditi, Alexandru Blidaru
17:40 - 18:00 Mecanismele rezistentei la tratamentul anti Her2 in cancerul mamar metastatic Her2 pozitiv: lectori Amalia Dracea, Mihaela Danciulescu
18:00 - 18:20 Radioterapia adjuvanta in chirurgia conservatoare a sanului: lector Ioana Stoica

Gastroenterologie

Sâmbătă

14 octombrie 2017

08:30 - 09:00 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:20 Actualitati in diagnosticul si tratamentul hepatitele cronice virale: lector Victoria Arama
09:20 - 09:40 Probioticele - actualitati si perspective: lector Stefan Arama
09:40 - 10:00 Ecoendoscopia - indicatii si aplicabilitate: lectori Constantin Alina si Pitigoi Dan
10:00 - 10:20 Cauza rara de pancreatita acuta: distrofie chistica duodenala - abordare chirurgicala inovatoare: lectori Constantin Alina si Pitigoi Dan
10:20 - 10:40 Managementul stadializat, multidisciplinar, in pancreatita acuta: lector Eugen Dumitru
10:40 - 11:00 Coledoco - litotripsia cu laser pentru litiaza de CBP: lector Velici Sorin
11:00 - 11:15 Coffee break
11:15 - 11:45 Simpozion Walmark - Abordarea multidisciplinara in gastroenterologie
11:45 - 12:00 Indicatiile endoscopiei in bolile biliopancreatice: lector Ahmed Mouhsen
12:00 - 12:15 Complicatiile ERCP: lector Estera Jeledintan
12:15 - 12:30 Ecoendoscopia in patologia biliopancreatica: lector Andrei Haidar
12:30 - 12:45 Diagnostic si supraveghere in bolile inflamatorii intestinale: lector Ioana Panazan
12:45 - 13:00 Cresterea calitatii in managementul pacientilor cu boli inflamatorii intestinale - principiile si instrumentele unei abordari multidisciplinare: lector Simona Grigoruta
13:00 - 13:15 Boala inflamatorie intestinala, diagnostic, terapia moderna si tratamentul complicatiilor: lector Andrei Haidar
13:15 - 13:40 Coffee break
13:15 - 13:30 Prezentare caz clinic: Boala Crohn – o afectiune cu multe provocari terapeutice: lector: Simona Grigoruta
13:30 - 13:45 Echipa multidisciplinara - solutia optima pentru pacientii cu boli inflamatorii intestinale: lector Anda Carmen Achim
13:45 - 14:00 Particularitati evolutive ale colitei ulcerative la tineri: lector Camelia Chioncel
14:15 - 14:30 Living with BII - Up to date - recomandari management igieno-dietetic si terapeutic al pacientilor cu BII: lector Cristina Ditescu
14:30 - 14:40 Legatura dintre anatomopatolog și clinician in patologia de tub digestiv: lector Valentin Marian Serban Barbu
14:40 - 14:50 Abordarea biopsiilor de tub digestiv la pacientii cu diaree cronica: lector Valentin Marian Serban Barbu
14:50 - 15:00 Colonoscopia virtuala CT - metoda si avantaje: lector Cristina Bilbiie
15:00 - 15:10 Aspecte imagistice in bolile inflamatorii intestinale: lector Adina Chirita

Oftalmologie

Sâmbătă

14 octombrie 2017

08:30 - 09:00 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:50 Vasculitele la copil: lectori Mariana Stefan si Lidia Carlanescu
09:50 - 10:35 Uveitele reumatismale ale copilului - Importanta abordului multidisciplinar: lectori Sinziana Istrate (Gradinaru), Mariana Stefan si Liliana Voinea
10:35 - 10:55 Sindromul Susac: lectori Catalina Dumitrescu; Barca Irina-Cristina Tatiana Saltas Dabija; Ovidiu Iulian Tudor Ludmila Botnaru; Cristina Diaconita si Razvan Muiner
10:55 - 11:15 Coffee break
11:15 - 11:35 Pareza ciclica de nerv oculomotor: lectori Barca Irina-Cristina, Tudor Ovidiu Iulian, Dumitrescu Catalina
11:35 - 11:55 Keratoconus – Actualitati in diagnostic si tratament: lectori Leasu Branet Costin, Sinziana Istrate, Iancu Raluca, Idu Andreea Ana-Maria
11:55 - 12:15 Miopia mica si medie. Alternativa la tratamentul clasic: lectori Istrate Sinziana, Leasu Branet Costin, Dumitru Ana-Maria Corina
12:15 - 12:35 Cercetari multidisciplinare asupra modelelor de reconstructie oculoplastica cu materiale nanostructurate: lectori Liliana Voinea, Istrate Sinziana, Emil Ungureanu, Radu Ciuluvica, Madalina Popescu, Roxana Piticescu
12:35 - 12:55 Corp strain intraorbitar - prezentare de caz: lector Smaranda Lacau

Neonatologie

Sâmbătă

14 octombrie 2017

08:30 - 09:00 Inscrierea participantilor
09:00 - 09:20 Factori genetici si endocrini implicati in modularea raspunsului la stres al nou-nascutilor: lectori Sorin Andreica, Adina Chis, Romana Vulturar, Alexandra Prodan si Andrei C.
09:20 - 09:40 Aplasia cutis congenita - forma severa a epidermolizei buloase, abordare multidisciplinara: lectori Scheiner Mihaela, Ilici Alina, Palade Cristian, Ionita Cristina, Ulmeanu Alexandra, Asurdoaei Malin Nicoleta
09:40 - 10:00 Cianoza - o provocare pentru diagnosticul diferential: lectori Scheiner Mihaela, Ilici Alina, Palade Cristian, Ionita Cristina, Ulmeanu Alexandra, Asurdoaei Malin Nicoleta
10:00 - 10:20 Colectii pleurale la nou-nascut, abordare terapeutica perinatala: lectori Zaciu Dana Ilici Alina, Apostoae Mihaela, Scheiner Mihaela, Iordan Catalina, Damian Diana
10:20 - 10:40 Ingrijiri speciale pentru pacienti speciali-ingrijirea prematurilor ELBW pentru sustinerea dezvoltarii neuromotorii si senzoriale normale: lector Cornelia Preda

Neuroscience

Sâmbătă

14 octombrie 2017

08:00 - 08:20 inscrierea participantilor
09:00 - 09:40 TBD
09:40 - 10:00 metode imagistice moderne de explorare ale snc prin rm
10:00 - 10:20 Alternative History about origin of the Human Species
10:20 - 10:40 Coffee break
Chirurgia toracica minim invaziva
10:40 - 11:00 Chirurgia toracica minim invaziva-simpatectomie pentru hiperhidroza
11:00 - 12:30 Chirurgia video asistate toracica- posibilitati si perspective
11:00 - 11:30 Tehnici modern de reconstructive a peretelui thoracic
12:00 - 12:30 Chirugia traheei- Patologiachirurgicala a cailor aeriene mari
12:30 - 14:30 Timectomia toracoscopica
12:30 - 00:00

Anda Carmen Achim
Anda Carmen Achim
Andreea Alexandru
Costin ANASTASIU
Sorin Andreica
Roxana Apetrei
Mihaela Apostoae
Victoria Arama
Stefan Arama
Octavian Arnautu
Malin Nicoleta Asurdoaei
Simona Avram
Simona Avram
Iulia Balas
Iulia Balas
Irina Balescu
Neli Banesaru
Valentin Marian Șerban Barbu
Irina-Cristina Barca
Bogdan Barta
Janin Becherescu
Cristina Bilbie
Alexandru BLIDARU
Adrian Bobocea
Cristian Bordea
Ludmila Botnaru
Petre Cornel BRATILA
Mihai Bucur
Maria Buza
Nora Bejinariu
Alexandru BLIDARU
Monica Bolocan
Cristian Ioan Bordea
Rares Buiga
Mariana Coman
Cornelia Calcii 
Ana Calistru
Lidia Carlanescu
Iuliana Ceausu
Camelia Chioncel
Gheorghe Chiriac Babei
Adina Chirita
Adina Chiș
Horia Cioflan
Tudor Ciprut
Alexandra Cirstea
Radu Ciuluvica
Alina Constantin
Alina Constantin
Catalin COPAESCU
Ioan Cordos
Ana Maria Craioveanu
Mihai Cristescu
Natalia Cucu
Aniela Dabija
Ionela Damian
Diana Damian
Mihaela Danciulescu
Emilia Diaconu
Oana Dimienescu
 Alexandru Dina
Cristina Ditescu
Amalia Dracea
Ioana Dragan
Ionel Droc
Ana-Maria Dull
Catalina Dumitrescu
Eugen Dumitru
Ana-Maria Corina Dumitru
Alp Demireller
Victor Diaconu
Filip Dobritoiu
Marina Dumitraș
Bassam El Houcheimi
Bratila Elvira
Dragos Erdelean
Izabella Erdelean
Eugen Feldioreanu
Elena Floarea
Bogdan FLOREA
Adriana Fodor
Ionut Fodor
Georgiana Fotache
Cristian Gal
Iulian Gherman
Gabriel Gogescu
Yiğit Göktay
Mircea Gongu
Dorin Grigoras
Daniela Godoroja
Gabriel Gorun
Corina Grigoriu
Svetlana Hadjiu 
Andrei HAIDAR
Razvan Hainarosie
Mura Hainarosie
Valeria Herdea
Valentin Hiohi
Raluca Iancu
Viorel Ibric Cioranu
Elena Ichim
Andreea Ana-Maria Idu
Irina Ionia
Cristina Ionita
Catalina Iordan
Sînziana Istrate
Estera Jeledintan
Florin Juravle
Murat Kılıç
Smaranda Lacau
Costin Leasu Branet
Adrian Lupusor
 Nadejda Lupusor
Andreea Manda
Leonard Mandes
Anca Manta
Iulia Matei-Purge
Teodora Matura
Daniel Mirea
Loredana Mitran
Marius Moga
Ahmed Mouhsen
Dana Nedelcu
Revenco  Nineli
Aniela Noditi
Silviu Oprescu
Eva Otilian
Cristian Palade
Gabriela Pampu
Vlad Petrescu Seceleanu
Cristian Poalelungi
Georgiana Pascale
Cipriana Perederco
Catalina Pietrosanu
Dan Pitigoi
Vasilica Plaiasu
Vasile Popa
Constanta Popa
Madalina Popescu
Marian Popescu
Alexandra Prodan
Catalin Prescura
Mihaela Radu
Shimon Segal
Georgeta Sorescu
Sergiu Stoica
Ovidiu Iulian Tudor
Tatiana Saltas Dabija
Magdalena Sandu
George Serbea
Narong  Simakajornboon
Andrei Spatariu
Monica Stefan
Mariana Ștefan
Büket Suat
Raluca Teleanu
Bogdan Teodorescu
Carmen Toma
Victor TOMULESCU
Florin TURCU
Dan Ioan ULMEANU
Alexandra Ulmeanu
Emil Ungureanu
Olguta Vasile
Ruxandra Vladescu
Liliana Voinea
Romana Vulturar
Lucian Zarma
Mona Zvanca
Parteneri
Completeaza formularul