Despre congres

Este un forum global pentru specialistii implicati in schimbul de idei, provocari, inovatie si formare in sanatate. E o intalnire intre specialistii care impartasesc aceleasi valori si armonie, speakeri romani si straini, din urmatoarele specialitati: obstetrica- ginecologie, chirurgie generala, imagistica, medicina de laborator, gastroenterologie,  oftalmologie, boli infectioase, dermatologie etc.

Congresul multidisciplinar “Impreuna construim excelenta” se desfasoara ONLINE intre 13-17 octombrie 2020.

Evenimentul este creditat cu 28 puncte EMC si este in curs de acreditare si la OAMMMR.

SE VA ELIBERA O SINGURA DIPLOMA pentru participarea la intreg Congresul, INCEPAND CU 26 OCTOMBRIE, pentru toti cei care s-au inscris si participat la TOATE sesiunile Congresului.
Veti primi pe adresa de email cu care v-ati inscris, un link in care va trebui sa introduceti Nume+Prenume si cifrele din codul de bare primit la inscriere. Tot aici va va aparea si formularul de evaluare al evenimentului.

PAȘI PENTRU ÎNREGISTRARE

Pasul 1:

Accesați formularul de înregistrare dând click pe butonul „Inscrie-te”

Inscrierea la sesiunile Congresului se face accesand link-urile prezente mai jos:

  1. Clinica Sanului- 13 octombrie- https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6017&preview=true
  2. Actualitati in obstetrica-ginecologie – 14 octombrie –https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6018&preview=true
  3. Actualitati in dermatologie – 15 octombrie – https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6019&preview=true
  4. Up-to-date  in COVID-19  – 15 octombrie –https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6020&preview=true
  5. Abordari multidisciplinare in cancerul colorectal – 16 octombrie –https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6021&preview=true
  6. Actualitati in oftalmologie – 17 octombrie –https://www.clubulregal.ro/?post_type=event&p=6022&preview=true

Pasul 2:

Completați formularul de înregistrare cu datele personale si profesionale.

Pasul 3:

Dupa completarea formularului de inscriere veti un email de confirmare. Emailul va contine link-ul evenimentului pentru care ati optat.

Va rugam sa retineti ca, pentru a obtine creditele EMC, este nevoie sa fiti prezent la toate seminariile virtuale ale Congresului. Va fi nevoie sa va inscrieti la fiecare seminar. Link-ul primit in emailul de confirmare este customizat pentru fiecare eveniment in parte. Asadar veti primi 6 emailuri  de confirmare cu 6 link-uri.

Va rugam insistent sa verificati si folderul SPAM. Exista posibilitatea ca emailul de confirmare sa ajunga acolo. In cazul in care nu ati primit emailul de confirmare, va rugam sa ne scrieti la office@clubulregal.ro.

Pasul 4:

Pentru obtinerea certificatului de participare este necesara prezenta la TOATE sesiunile live ale Congresului, respectiv completarea formularului de evaluare care va fi disponibil la finalul evenimentului.

Certificatul de participare va putea fi descarcat, utilizand codul de bare pe care il veti primi in email dupa participarea la eveniment. Veti introduce „Numele” si „ cifrele codului de bare” pe link-ul primit in email.

Certificatul de participare NU SE VA ELIBERA celor care s-au inscris la eveniment dar nu au participat live la TOATE sesiunile Congresului.

Pentru informatii suplimentare trimiteti un email la:

office@clubulregal.ro

Termen limită: 09 octombrie 2020, ora 13.00

Temele de anul acesta sunt

Program

Moderatori: Simona Filip; Isabela Botea

13.15-13.35 Impactul pandemiei Covid asupra tratamentului chirurgical in cancerul mamar, Impact of Covid pandemic in breast cancer surgery- Clarisa Birlog
13.35-13.55 Differential diagnosis of the hypoechoic areas in breast ultrasound, Diagosticul diferential al ariilor hipoecogene in ecografia mamara - Dana Nedelcu
13.55-14.15 Pathologic evaluation of breast cancer after neoadjuvant therapy, Evaluarea anatomopatologica a cancerului mamar dupa terapie neoadjuvanta- Nona Bejinariu
14.15-14.35 De-escaladation of axillary surgery / De-escaladarea chirurgiei axilare in cancerul mamar- Simona Filip
14.35-14.55 News and debates in breast irradiation/ Noutati si controverse in radioterapia sanului- Cristina Duran
14.55-15.15 Diagnosticul leziunilor proliferative de inalt risc B3, folosind biopsia ghidata ecografic -Isabela Botea

Moderatori: Simona Filip; Dana Nedelcu

15.30-15.55 DCIS wich path to follow? DCIS ce cale sa urmam? - Ruxandra Pietrosanu , Guy's Hospital , London, UK
15.55-16.15 Reconstructia mamara: imediata sau intirziata? - Victor Titirez
16.15-16.35 Treatment continuation with Perjeta and Herceptin in a patient with breast cancer after SARS-CoV-2 infection Continuarea tratamentului cu Perjeta si Herceptin la pacienta cu cancer mamar dupa infectarea cu SARS-COV-2 - Amalia Rosu
16.35-16.55 Sindromul Li Fraumeni- Prezentare de caz - Andreea Catana, Barabas Cuzmici Zina, Militaru Mariela
16.55-17.15 Simpozion firma Roche Diagnostic: Carcinomul mamar triplu negativ. Profiluri histopatologice - Mihai Stoicea

Moderatori: Melihan Bechir; Florin Dorneanu

11.30-11.50 Evaluare ovocitara si embrionara . Ce se intampla in spatele cortinei?!-Melihan Bechir
11.50-12.10 Ajuta sau nu suplimentele in tratamentul infertilitatii- Simona Nedelcu Flor
12.10-12.30 Prezervarea fertilitatii-intre oportunitate si necesitate- Florin Dorneanu
12.30-12.50 Simpozion firma Theramex-Utilizarea estradiolului in contraceptia orala combinata- Cezara Muresan Zoely
12.50-13.00 Pauza

Moderator: Bogdan Muresan

13.00-13.20 Valoarea ecografiei in primul trimestru de sarcina-de la anomalii cromozomiale la anomalii structurale fetale- Bogdan Muresan
13.20-13.40 Complicatiile sarcinii monocorionice - TTTS si IUGR - diagnostic si tratament -Hadi Rahimian, Dana Zaciu, Borali Lavyor Denise
13.40-14.00 Varianta anatomica vasculara mediastin superior fetal- Ursuleanu Alina,. Borali Lavyor Denise
14.00-14.20 Tromboza de vena renala fetala- Ursuleanu Alina
14.20-14.40 Sarcina dupa chirurgia bariatrica un challenge pentru obstetrician- Jacky Nizard-Hopital Pitie Salpetriere, presendinte EBCOG
14.40-14.55 Simpozion firma Roche Diagnostic: First trimester ultrasound and cfDNA screening: Improved patient care- Liza Kunz
14.55-15.15 Maternitate si infectia SARS COV-2 de la dileme de organizare la realitatea nasterii in vremuri de COVID19-experienta Maternitatii Pitie Salpetriere Paris-Dr. Ilinca Gussi
15.15-15.35 Simpozion firma-Abbott-De ce teste serologice in boala COVID-19 in Romania?- Andreea Alexandru.

Moderator: Voicu Simedrea

15.55-16.00 Prezentare eveniment, consideratii generale despre managementul endometriozei - Voicu Simedrea
16.00-16.15 Abordarea endometriozei in ART din perspectiva bolii inflamatorii cronice - Radu Maftei
16.15-16.30 Chirurgia endometriozei din perspectiva infertilitatii - Oana Galan
16.30-16.45 Localizari particulare/ atipice ale endometriozei- aspecte imagistice - Denisa Tisea
16.45-17.00 Terapia multimodala a durerii in chirurgia endometriozei - Marius Sintean
17.00-17.15 Adenomioza-actualitati in diagnostic si tratament - Mihai Banacu
17.15-17.35 Simpozion firma Theramex-Terapia estroprogestativa in regim extins la pacientele cu endometrioza avansata - Voicu Simedrea

Moderator: Joerg Keckstein, Attila Bokor

17.35-17.55 The new Enzian classification - Joerg Keckstein
17.55-18.10 Nervous Endometriosis - Radek Chvatal
18.10-18.30 Modern concepts in advanced surgery for DIE - Voicu Simedrea
18.30-18.50 The surgery of OMA’s:pros and cons - Martin Sillem
18.50-19.10 Complications of surgery for DIE -is prevention possible ? - Gernot Hudelist
19.10-19.30 Final consideration - Joerg Keckstein

Moderator: Olga Simionescu

09:00-09:15 – Cuvânt introductive- Olga Simionescu
9:15-10:00 – Cazuri provocatoare în dermatologie- Olga Simionescu
10:00-10:15- Discutii
10:15-11:00 – Aspecte comparative ce decurg din clasificarea LES EULAR/ACR 2019 și SLICC 2012. Prezentări de caz- Lucian Scurtu

Moderator: Olga Simionescu

11:15-12:00 – Abordarea personalizată a pacientului în dermatologie- prezentări de caz- Dr. Mariana Grigore
12:00-12:15 – Sesiune de întrebări
12:15-13:00 – Imagini dermatoscopice la prima vedere- Olga Simionescu

13:15-14:00 – Aspecte histopatologice în nevul nevocelular comun și displazic- Mariana Costache
14:00-14:30 – 2020: noi aspecte în genetica melanomului- Cătălin Manole
14:30-15:00- Concluziile sesiunii- Olga Simionescu
16.00-16.20 Up-to-date in patogenia și raspunsul imun din COVID-19 - Stefan Sorin Arama
16.20-16.40 Up-to-date in diagnosticul clinic și biologic al COVID-19 - Victoria Arama
16.40-17.00 Up-to-date in diagnosticul infectiei cu SARSCov2 prin tehnici de biologie moleculara(PCR) - Andreea Alexandru
17.00-17.20 Simpozion Roche-Utilizarea si interpretarea corecta a testelor de diagnostic in infectia cu SARS-CoV-2 - Victoria Arama
17.20-17.40 Up-to-date in diagnosticul imagistic al COVID-19 - Dana Nedelcu
17.40-18.00 Up-to-date in tratamentul si profilaxia COVID-19 - Mihaela Andreea Radulescu
18.00-18.20 Simpozion GE-AI & Analytics - Enablers of better patient care in a (post) COVID world - Mathias Goyen
18.20-18.40 Simpozion Diamedix- Provocari ale tehnicilor de laborator in contextul pandemiei SARS-CoV-2 - Dan Hotnog
18.40-19.00 Simpozion Sanofi - Vaccinarea adultului impotriva tusei convulsive - Victoria Arama
Moderator: Adrian Saftoiu

Expert Panel: D.Dumitru, M Tantau, F Turcu

13.00-13.30 Quality in colonoscopy and polypectomy (an overview) - Adrian Saftoiu
13.30-14.00 Endoscopic mucosal resection (EMR) in colorectal polyps - E. Dumitru
14.00-14.30 Techniques of closure in large defects after polypectomy - Marcel Tantau
14.30-15.00 Discutii

Moderator: Victor Tomulescu

Expert Panel: A. Saftoiu, Dan Ulmeanu, C Duta

15.15-15.45 PAH FIT Colorectal Cancer Screening Program – results in 3000 pts – A Constantin
15.45-16.15 Role of ICG in colorectal surgery? - Gerald Filip
16.15-16.45 Laparoscopic right hemicolectomy for colon cancer (step by step procedure) - Victor Tomulescu
16.45-17.15 Laparoscopic splenic flexure mobilisation (step by step procedure) - Catalin Copaescu

Moderator: Victor Tomulescu

Expert Panel: A. Saftoiu, Dan Ulmeanu, Ciprian Duta

15.15-15.40 PAH FIT Colorectal Cancer Screening Program – results in 3000 pts – Alina Constantin
15.40-16.05 Role of ICG in colorectal surgery? - Gerald Filip
16.05-16.30 Laparoscopic right hemicolectomy for colon cancer (step by step procedure) - Victor Tomulescu
16.30-17.00 Laparoscopic splenic flexure mobilisation (step by step procedure) - Catalin Copaescu
19.00-17.15 Tumorile neuroendocrine bine diferentiate in patologia colorectala - Nona Bejinariu

Moderator: C.Copaescu

Expert Panel: Florin Turcu, Dan Ulmeanu

17.30-18.00 Testele genetice pentru personalizarea tratamentului colorectal – Catana Andreea, Barabas Cuzmici Zina, Dronca Eleonora, Iordanescu Irina, Ilies Roxana Flavia, Militaru Mariela
18.00-18.30 Sigmoidectomie laparoscopica pentru boala diverticulara (step by step procedure) – Ciprian Duta
18.30-19.00 Control of Bleeding after Colorectal Cancer Surgery - F. Turcu
19.00-19.15 Discutii

9.00-10.00 Sesiunea 1 OCT and OCTA session

Moderator: Alexandra Miere, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

9.00-9.15 OCTA in macula emergencies - Alexandra Miere
9.15-9.25 Rosa Dolz-Marco
9.25-9.35 Atypical OCT aspects in infeccious macular pathology (toxoplasmosis and Lyme disease)- Ianita Tzancova
9.35-9.45 Roberto Gallego Pinazo
9.45-10.00 *the remaining time is reserved

Moderator: Ioana Gobej, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

10.00-10.10 dr. Mihaela Bustuchina Vlaicu
10.10-10.20 Gordon Plant
10.20-10.27 Neuroretinitis - case presentation - Sinziana Istrate
10.27-10.34 Interesting neuro-ophthalmology case - Ioana Gobej
10.34-10.41 Interesting neurosurgery case - Ionut Gobej
10.41-10.48 A neuro-ophthalmology case - Alexis Acosta
10.48-11.00 Neha Goel

Moderator: Lukan Mishev, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

Case presentations -each allocated 7 minutes
11.00-11.07 Ozana Moraru
11.07-11.14 Alina Gheorghe
11.14-11.21 Andreea Ciubotaru
11.21-11.28 Adrian Gavanescu
11.28-11.43 Complicated surgical cases - Andreea Ciubotaru
11.43-11.58 Interesting surgical cases - Emil Ungureanu
11.58-12.18 When anterior segment meets the posterior pole - Keynote speaker Lukan Mishev
12.18-12.33 Excellence in surgery and surgical mentoring by AOTOA academy - Ashraf Armia
* the remaining time is reserved

Moderator: Adrian Gavanescu, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

Keynote speaker: Ike Ahmed

14.00-14.30 What is new in surgical treatment of glaucoma. MIGS with implants - Ike Ahmed
14.30-14.40 MIGS without implants - Zeynep Aktas
14.40-14.50 The importance of tubes in modern glaucoma surgery - Leon Au
14.50-15.00 MIGS for low income countries - Adrian Gavanescu

Moderator: Bianca Laslau, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

15.00-15.07 Spinocellular carcinoma in immunosuppresed patient case report - Sinziana Istrate
15.07-15.14 Metastatic behaviour of eyelid tumours.case report - Roxana Scripca
15.14-15.29 Extensive full thickness eyelid reconstruction following tumor resection - Bianca Laslau, Catalina Dumitrescu
15.29-15.44 Thyroid eye disease - Dan Georgescu
* the remaining time is reserved

Moderator: Gustavo Huning, Catalina Dumitrescu, Sanziana Istrate

7 minutes presentations - Innovations in eye surgery by:
16.15-16.22 double flanged Canabrava suture - Sergio Canabrava
16.22-16.29 Flangeed IOL fixation - Shin Yamane
16.29-16.36 Aswin Agarwal
16.36-16.42 Lukan Mishev
16.42-16.49 Cataract surgery training -personal contributions - Emil Ungureanu
16.49-16.56 Punctate selective trabeculotomy with vitreotome - Adrian Gavanescu
16.56-17.03 Omni 720 in glaucoma surgery - Alexandru Placinta
17.03-17.10 Tran Canula in glaucoma surgery - Cosme Lavin Dapena
17.10-17.20 Innovations in eye surgery - Gustavo Huning
17.20-17.30 How to learn fast and rise your surgical outcomes. Innovations in mentoring for ophthalmo.surgeons - Ivo Ferreira
* the remaining time is reserved

Parteneri

Platinum

Gold

Silver

Inscrie-te

Pentru inscriere, accesati temele congresului si completati formularul disponibil pe fiecare tema la care doriti sa participati.