Despre congres

Este un forum global pentru specialistii implicati in schimbul de idei, provocari, inovatie si formare in sanatate. E o intalnire intre specialistii care impartasesc aceleasi valori si armonie, speakeri romani si straini, din peste 20 de specialitati: obstetrica- ginecologie, chirurgie generala, imagistica, medicina de laborator, gastroenterologie, ORL, oftalmologie, pediatrie, neonatologie, dermatologie etc.

Congresul multidisciplinar “Impreuna construim excelenta” se desfasoara pe 9-12 octombrie 2019, la hotel Novotel Bucuresti.

Evenimentul este creditat cu 12 puncte EMC de catre CMR si 18 puncte EMC de catre OBBCSSR.

PAȘI PENTRU ÎNREGISTRARE

Pasul 1:

Consultați mai jos taxele de participare la Congresul multidisciplinar “Impreuna construim excelenta” in functie de gradul profesional și de statutul de membru al asociatiei.

Pasul 2:

Accesați formularul de înregistrare dând click pe butonul „Inscrie-te”

Inscrierea la simpozioanele pre- Congres se face separat de inscrierea la Congres, accesand link-urile:

https://www.clubulregal.ro/event/arta-diagnosticului-si-tratamentului-in-dermatologie-o-lume-in-culori-bazata-pe-dovezi/

https://www.clubulregal.ro/event/atelier-pre-congres-actualitati-in-hepatitele-cronice-virale-actualitati-in-steatoza-hepatica-nonalcoolica/

https://www.clubulregal.ro/event/atelier-pre-congres-mai-putine-infectii-nosocomiale-si-mai-bine-tratate-cum-s-ar-putea-realiza/

https://www.clubulregal.ro/event/atelier-pre-congres-sedarea-in-afara-blocului-operator-workshop-pentru-asistente/

Pasul 3:

Completați formularul de înregistrare cu datele personale si profesionale. Selectați metoda de plată preferată de dumneavoastră, online sau prin transfer bancar ce se află la finalul formularului.

Pasul 4:

Dacă ați selectat:

  • Plată online – veți fi transferat pe platforma de la PayU unde veți finaliza plata securizată;
  • Plată prin transfer bancar / depunere numerar la bancă – plata trebuie făcută în contul de mai jos cu mențiunea „Congres CRM 2019” până la data de 3 oct 2019.

Asociatia Clubul Regal al Medicilor

Cont bancar RO09 BTRL RONC RT02 2771 6501,

Banca Transilvania

Achitarea taxei de participare la congres până la termenul limită (3 octombrie 2019) asigură mapa evenimentului și accesul la prezentari, la spatiul expozițional, coffee-break-uri si lunch.

Achitarea taxei de participare pe loc, la secretariatul evenimentului, se va face numai în numerar și nu garantează primirea mapei evenimentului.

In cazul in care ati facut plata taxei de participare in momentul inscrierii la unul din simpozioanele pre- Congres, la inscrierea la Congres, completati formularul de inregistrare si incarcati dovada platii.

Pasul 5:

Dupa completarea formularului de inscriere veti primi un email de confimare, care va contine un cod de bare. Va rugam, sa il printati sau sa il prezentati in varianta electronica pentru a fi scanat, in zilele Congresului. Scanarea codului de bare va confirma prezenta dvs la eveniment.

Pasul 6:

Pentru a putea sa va descarcati certificatul de participare la Congres, este necesar sa validati codul de bare. Acest lucru este posibil doar prin scanarea codului, la fata locului a acestuia, de catre reprezentantii nostri.

Certificatul de participare va putea fi descarcat incepand cu 17 oct ora 12:00, introducand „Numele” si „ „cifrele codului de bare” pe site-ul www.clubulregal.ro

Certificatul/certificatele se generează automat și va/vor cuprinde numărul de credite corespunzător numarului de zile de participare la Congres/simpozion pre-Congres.

Participanții sunt invitati sa scaneze zilnic ecusoanele pentru a putea beneficia de numarul maxim de credite EMC.

Certificatele de participare NU SE VOR ELIBERA celor care au achitat taxa de participare dar nu sau inregistrat efectiv (ecuson scanat) la Congres.

In acest caz, taxa de Congres nu va fi rambursata

Taxele de participare se returneaza participanților care nu au putut veni la Congres in cazul in care anularea a fost anunțata pana pe 3 octombrie 2019.

 

Pentru informatii suplimentare trimiteti un email la:

office@clubulregal.ro

Termen limită: 3 octombrie 2019, ora 13.00

Temele de anul acesta sunt

Program

9.00-9.30. Introducere. Importanta medicinii bazate pe dovezi- Olga Simionescu

9.30-10.15 Psoriazis, status actual si perspective de management- Catalin Manole

10.15-11.00. Treptele tratamentului in psoriazis. De la terapia cu soare a Vechiului testament la inhibitorii de interleukine- Olga Simionescu.

11.15-12.15. Cazuri clinice in imagini-case management. O imagine valoreaza mai mult decat o mie de cuvinte- Olga Simionescu

12.15- 12.50. Infectia cu HPV in dermatologie- Virginia Chitu

12.50-13.15 Tratamentul conservator in Carcinomul bazocelular- Andreea Matei

14.00-14.30 Examenul histo-patologic in melanomul cutanat- Mariana Costache

14.30-14.45 Sesiune de intrebari

14.45- 15.20 Cazuri clinice in imagini-case management (II)- Olga Simionescu

15.20-16.00 Cazuri dermatoscopice-blitz diagnose- Olga Simionescu

Moderatori: Victoria Arama; Sorin Stefan Arama

09:00 – 10:00: Actualitati in hepatita cronica cu VHB –Violeta Molagic
10:00 – 10:40: Actualitati in hepatita cronica cu VHC- Mihaela Andreea Radulescu
10:40 – 11:00: Noi perspective in detectia precoce a carcinomului hepatocelular-importanta biomarkerilor- Simona Grigoruta -simpozion Roche

11:00 – 11:15 Pauza

11:15 – 11:55: Actualitati in hepatita cronica cu VHD –Cristina Popescu
11:55 – 12:15: Actualitati in hepatita cu VHE –Victoria Arama;
12:15 – 12:55: Non – invasive assessment of liver fibrosis with FibroMax in clinical practice –Mona Munteanu
12:55 – 13:15: Evolutia fibrozei la pacientii cu ciroza hepatica si hepatita cronica VHC care au obtinut raspuns virusologic sustinut (RVS) dupa terapia antivirala Interferon – free –Anca Leustean

13:15 – 14:15 Pauza

14:15 – 14:45: Ficatul si sarcina: cum abordam cresterea aminotransferazelor si colestaza in sarcina –Simona Grigoruta
14:45 – 15:15: Steatoza hepatica nonalcoolica pediatrica – o problema clinica actuala –Victoria Hurduc
15:15 – 15:45: Elastografia shear wave in evaluarea fibrozei hepatice –Ana Maria Craioveanu
15:45 – 16:15: Modularea microbiotei in tratamentul bolilor digestive si hepatice –Stefan Sorin Arama

14.15-14.35 Colonizare versus infectie la pacientii internati- Sebastian Smadu
14.35-14.55 Profilaxia antibiotica perioperatorie- Gabriel Popescu
14.55-15. 15 Antibiograma – de la dorinta la standardizare- Andreea Alexandru, Dana Caliga
15.15-15.35 Programul de utilizare judicioasa a antibioticelor- Teodora Ionescu, Gabriel Gurguta
15.35-15.55 Utilizarea antibioticelor in Romania - Gabriel Popescu
Volumul ridicat al consumului de antibiotice; cateva explicații

Principii ale utilizarii lor corecte; cateva probleme majore actuale

15.55-16.15- Screening pentru colonizarea cu germeni multirezistenti la antibiotice: indicatii, beneficii, limite- Adriana Pistol

Coordonatori stiintifici: Daniela Godoroja, Florin Turcu

9.00-9.20 Proceduri endoscopice –informarea pre-procedurală a pacientului cu prezentarea riscurilor și beneficiilor tehnicii și obținerea consimțământului - Alina Constantin
9.20-9.40 Identificarea subsetului de pacienți cu risc crescut ( ex risc hemoragic)sau a situațiilor complexe la care numai anesteziștii calificați pot administra sedare/analgezie procedurală -Florin Turcu
9.40-10.00 Natura competenței profesionale (pregătirea) echipei:rolul și sarcinile fiecărei categorii profesionale în administrarea sedării/analgeziei - Daniela Godoroja
10.00-10.20 Modul de organizare și cerințele minimale ale locului în care se realizează actul medical- checklist de medicamente si echipamente - Roxana Badescu
10.20-10.40 Pacienți/condiții care necesită evaluare și management procedural realizat numai de către anesteziști
10.40-11.00 Cunoașterea profundă a farmacologiei medicației utilizate -TBA

11.00-11.15 Pauza

11.15-11.35 Efectuarea monitorizării pe parcursul procedurii -cunoştinţe avansate detaliate în monitorizare-TBA
11.35-11.55 Cunoașterea tuturor tipurilor de complicații anestezice și a tratării lor-TBA.
11.55-12.15 Mangementul perioadei postintervenționale (trezirii postanestezice si criteriile de externare-TBA.
12.15-12.35 Complicațiile endoscopiei digestive superioare si inferioare- Florin Turcu
12.35-13.00 Concluzii- Intrebari si raspunsuri– Toti conferentiarii

Coordonator: Mihaela Oros

Moderatori: Mariana Stefan, Cristiana Mirica

8.45-9.00 Deschiderea evenimentului
9.00-9.20 Provocarile diagnosticului si tratamentului suferintelor tiroidiene la copii- Antonela Burlacu
9.20-9.40 Examinarea si consecintele respiratiei orale la copii: mentale, fizice, emotionale- Marinela Banica
9.40-10.00 Corticoterapia in pediatrie- Damaris Bozai
10.00-10.20 Strategia de tratament a copilului ars- Mircea Enescu
10.20-10.40 Lobectomie pulmonara VATS uniportal la copil de 1 an si 7 luni- Felix Dobritoiu; Daniela Dobritoiu
10.40-11.00 Iridociclita-manifestare sau complicatie a bolii reumatologice-dilema medicului- Mariana Stefan

11.00-11.15 Pauza

Moderatori: Cristiana Mirica, Mariana Stefan

11.15-11.35 Rolul chirurgiei minim invazive in malformatiile aparatului urinar la copil- Alin Stoica
11.35 – 11.55 Endocrinologie Pediatrica- Iuliana Gherlan
11.55-12.15 Apendicectomia cu stappler- Daniela Dobritoiu
12.15 - 12.35 Diagnosticul precoce al tulburărilor de spectru autist - impactul asupra functionarii sociale- Florina Rad, Alexandra Buica, Mihaela Stancu, Cristina Anghel, Iuliana Dobrescu
12.35-12.55 Tigara electronica și tutunul incalzit - o noua amenintare- Florin Mihaltan
12.55-13.15 Ecografia abdominala de screening in pediatrie- este o necesitate? Prezentari de caz- Mircea Stamate, Catalina Irinel Ionescu

13.15-14.15 Pauza

Moderatori: Mihaela Oros, Laura Ion

14.15-14.35 Dificultați in managementul copilului cu wheezing recurent - de la tratamentul crizei la obtinerea controlului pe termen lung- Mihai Craiu
14.35-14.55 Manifestarile pulmonare in intoxicatiile cu hidrocarburi la copil - Viorela Nitescu, Dora Boghitoiu, Coriolan Ulmeanu
14.55 - 15.25 Astmul bronsic la copii si adolescenti. Ghidul GINA 2019 -diagnostic si tratament- Mihaela Oros
Astmul bronsic la copii si adolescenti. Ghidul GINA 2019 -rolul spirometriei si astmul sever- Roxana Nemes
15.25-15.45 Provocări in diagnosticul tuberculozei (forma activă și infecția latentă) la copii și abordările terapeutice- Adriana Socaci
15.45-16.15 Vaccinarea antigripala la copii si adolescenti - Protectie fara injectie impotriva gripei- Victoria Arama- simpozion Astrazeneca

16.15-16.30 Pauza

Moderatori: Laura Ion, Constantin Ciuce

Prezentari de caz
16.30-16.50 Vaccinarea anti-meningococica la adolescenti- Victoria Arama Simpozion Pfizer
16.50-17.10 Cum modifica genetica diagnosticul dificultatilor de deglutitie? - Vasilica Plaiasu
17.10-17.30 Managementul bolii inflamatorii intestinale din perspectiva pediatrului- Cristiana Mirica
17.30-17.45 Sindromul Williams- Laura Ion
17.45 - 18.00 TB cu localizare atipica- Andrei Roxana
18.00-18.15 Deficitul de mevalonatkinaza: tablou clinic dominat de manifestari digestive- Mihaela Farcau, Dorin Farcau, Adrian Baican, Anamaria Epure-Runcu, Camelia Florea, Simona Tatar, Otilia Fufezan, Calin Ordeanu, Oana Herle-Dascalu, Rares Arseniu
18.15 -18.30 Sforaitul copiilor si enigmele sale- Lucica Baranga, George Lungu, Oros Mihaela

Coordonator: Simona Avram

9.00-9.20- Trombofiliile si infertilitatea – exista o legatura reala? Cat de utila este testarea trombofiliilor in acest context? - Simona Avram
9.20-9.40 Tratamentul sindromului antifosfolipidic in sarcină- Ciprian Jurcut
9.40-10.00 Anticoagularea la gravidele cu proteze valvulare cardiace-Alina Ursuleanu
10.00-10.20- Implementarea in practica a programului de gestionare a sângelui pacientului în perioada perioperatorie- abord interdisciplinar-Daniela Godoroja (simpozion Vifor Pharma)
10.20-10.40 Terapii noi cu celule stem pentru copii cu tulburari de spectru autist/ New Cord Blood Therapies for children with ASD-Alina David
10.40-11.00 Harmony NIPT - Focusing on What Matters Most- Katie Jones-simpozion Roche

11.00-11.15 Pauza

Coordonatori: Ana Maria Craioveanu; Melihan Bechir
11.15-11.35 Evaluarea diagnostica a cuplului infertil-Melihan Bechir
11.35-11.55 Factori predictivi in reusita cuplului cu infertilitate -histero-Ana Maria Craioveanu
11.55-12.15 Tratamentul azoospermiei obstructive- Sebastian Voinea
12.15-12.35 Infertilitatea - O abordare genetica- Irina Iordanescu
12.35-12.55 Laboratorul clinic fata in fata cu infertilitatea-Andreea Alexandru
12.55-13.15 Endocrinologie reproductiva- Antonela Burlacu

13.15-14.15 Pauza

Coordonatori: Costin Anastasiu; Romeo Micu

14.15-14.35 Inducerea ovulatiei la pacientele cu sindromul ovarelor micropolichistice (OMPC) in functie de fenotip -Lucia (Costoiu) Luchian
14.35-14.55 Chirurgia endometriozei avansate si infertilitatea- Voicu Simedrea
14.55- 15.20 Microbiota endometriala si relatia cu infertilitatea- Romeo Micu
15.20-15.40 Testele genetice in sarcina: de la citogenetica clasica la tehnologia NGS (next generation sequencing)- Mariela Militaru
15.40-16.00 Provocari chirurgicale in extirparea adenopatiilor retroperitoneale cu punct de plecare genital- Ciuce C, Matei Mariana, Cetina I, Ivan Cristina, Hagau Natalia, M. Muresan, Cristea Ioana, Barbus Diana, Ciuce Adina

16.00-16.15 Pauza

Coordonatori: Hadi Rahimian; Alexandru Anca
16.15-16.35 Managementul durerii postoperatorii- Hagau Natalia
16.35-16. 55 Infectia in obstetrica: particularitati ale impactului fetal- Alexandru Anca
16.55-17.15 RMN fetal- Adina Chirita
17.15-17.35 Ruptura uterina. Cezariana-uz sau abuz?- Alina Plesoianu
17.35-17.55 Anemiile fetale si transfuziile in utero- Denise Borali
17.55-18.15 FETO-uz sau abuz?- Denise Borali, Ina Toderici
18.15-18.30 Tumora trofoblastica gestationala-experienta clinica-Oana Zaharia

Coordonator: Doina Dimulescu; Dan Ulmeanu

9.00-9.15 Lupus eritematos sistemic cu debut neobișnuit- Andreea Gabor; Anca Tâu
9.15-9.30 Mielom Multiplu- o dilemă de diagnostic- Andreea Gabor; Anca Tâu; Andrei Spatariu
9.30-9.45 Anestezia la batran -prevenirea delirului postoperator- Anca Zaharencu; Daniela Godoroja
9.45-10.00 Profilul biologic de risc pentru boala cardiovasculara la pacientii bariatrici- Elena Lechea
10.00-10.15 INOCA si MINOCA- boala cardiaca ischemica nonobstructiva- Doina Dimulescu, Daniela Godoroja, Catalin Copaescu
10.15-10.30 Este chirurgia metabolica o interventie terapeutica pentru boala hipertensiva?- Andreea Rachieru
10.30-10. 40 Metode moderne imagistice in evaluarea functionala a cardiomiopatiei din obezitate (ecocardiografia cu contrast)- Anca Tau
10.40-10.50 SCHILLER - Un adevarat partener în monitorizarea pacientilor cu tulburări ale ritmului cardiac- Carla Vass-simpozion Medist Imaging
10.50-11.00 Imagistica in patologia vaselor mici cerebrale- Adina Chirita

Moderatori: Dana Safta; Claudiu Manea

10.45-11.00: Inscrierea participantilor
11.00-11.15 Considerații etiopatogenice și terapeutice in amigdalitele acute și cronice –George Lungu
11:15 – 11:35: Rinosinuzitele fungice – provocare diagnostico – terapeutica –Claudiu Manea
11:35 – 11:55 Chirurgia endoscopica a sinusului frontal – Claudiu Manea Cristina Sanda
11:55 – 12:15 Eficacitatea tratamentului oncologic in cancerul de rino – faringe – Cristina Sanda
12:15 – 12:35 Necesitatea reinterventiei prin laringoscopie suspendata in patologia laringiana – Dana Safta; Irina Gheorghe; Mihaela Militeiov
12:35 – 12:55 Tumorile sangerande ale foselor nazale – Dana Safta; Irina Gheorghe; Mihaela Militeiov
12:55 – 13:15 Studiu retrospectiv privind tumorile glandelor parotide operate in ultimii 20 de ani (2000-2019) - Viorel Ibric Cioranu

14.15-14.20 Introducere. Vlad Predescu
14.20-14.30 Osteoartrita la varsta mijlocie; De ce suntem aici?- Mihai Roman
14.30-14.45 Planificarea HTO și DFO- Oliver Djahani
14.45-14.55 Open wedge vs closed wedge HTO- Octav Rusu
14.55-15-05 Completarea golului in HTO- Radu Prejbeanu
15.05-15.15 Panta tibială posterioară. Aveți vreun motiv să schimbați?- Vlad Georgeanu
15.15-15.30 Osteotomie chirurgicală tibială înaltă personalizată- Vlad Predescu
15.30-15.40 Single stage ACL si HTO-Ionuț Codoreanu
15.40-15.55 HTO, DFO, uni sau dublu- Oliver Djahani
15.55-16.05 Revenirea la sport și reabilitarea după HTO- Tiberiu Bataga
16.05-16.15 Noutati, leziuni rare si pitfall-uri in imagistica genunchiului- Andru Lamasz
Pauza 16.15-16.30
16.30-16.40. Istoricul genunchiului unicompartimental al și tendințele actuale-Rodica Marinescu
16.40-16.50 Indicația corectă a UNI- Nanne Kort
16.50-17.00 Lateral UNI- Oliver Djahani
17.00-17.10 Fixat versus mobil UNI- Nanne Kort
17.10-17.20 Osteonecroza. Un bun început pentru UNI?- Vlad Predescu
17.20-17.30 Eșecuri în UNI și dificultăți de revizuire- Rodica Marinescu
17.30-17.45- Convențional versus PSI versus robotica- Nanne Kort
17.45-17.55 Întoarcerea la sport și reabilitarea după uni- Radu Fleaca
17.55-18.15 Cross fire UNI vs HTO- Nanne Kort și Oliver Djahani
18.15-18.30 Conceptele actuale în optimizarea căilor- Nanne Kort
18.30 -19.00 Discutii-toti lectorii
19. 00 Concluzii Vlad Predescu

Coordonator: Adrian Saftoiu
09:00 - 09:20: Ecografia endoscopică - aspirație ghidată cu ac fin sau biopsie: către FNA sau către FNB – Alina Constantin, Adrian Saftoiu
09:20 - 09:40: Perspectiva anatomo-patologului - Nona Bejinariu
09:40 - 10:00: Perspectiva oncologului- Ina Cazacu
10:00 - 10:30: Drenajul endoscopic bilio-pancreatic
Pro-ERCP Florin Turcu
Pro-EUS Adrian Saftoiu
10:30 - 10:50: Imagistica biliară de ultimă generație: de la CLE la spy-glass - Alina Tantau; Marcel Tantau
10:50 - 11:00: Neoplaziile chistice pancreatice: diagnostic, management şi indicaţie pentru intervenţiile chirurgicale - Ferdinand Bauer

11:00 - 11:15: Pauza
Prezentări de caz
11:15 - 11:35: Ecoendoscopie cu substanta de contrast in formatiunile chistice pancreatice - Adrian Saftoiu, Irina Cherciu, Alina Constantin
11:35 - 11:55: Duodenectomia laparoscopica cu conservarea pancreasului - Cătălin Copaescu
11:55 - 12:15 Splina accesorie intrapancreatică: mai avem nevoie de FNA / FNB - Alina Constantin
12:15 - 12:35 Pancreatectomie distala cu conservarea splinei prin abord laparoscopic- Victor Tomulescu, Ionut Hutopila, Alina Constantin, Adrian Saftoiu
12:35 – 13.00 Neoplaziile chistice pancreatice: diagnostic, management şi indicaţie pentru intervenţiile chirurgicale - Ferdinand Bauer
13.00-13.15 Indicatii clinice si aspecte imagistice in IRM hepatic cu contrast specific-Primovist- Teodora Matura- simpozion Bayer

Coordonatori: Catalin Copaescu; Victor Tomulescu
14:15 - 14:25: Programul pilot de depistare a cancerului colorectal – Alina Constantin, Catalin Copaescu, , Adrian Saftoiu
14:25 - 14:35: Alegerea tehnicii pentru polipi dificili - Adrian Saftoiu
14:35 - 14.50: Disecția submucoasă endoscopică colorectală (ESD) - Marcel Tantau
14.50-15.05 Complicații ale intervențiilor endoscopice - Eugen Dumitru
15.05-15.20 Indicații și rezultat al microchirurgiei transanale (TAM) - Victor Tomulescu
15.20-15.35 Markeri genetici si epigenetici cu potential in screeningul neinvaziv al cancerului colorectal- Cosmin Arsene
15.35-16.00 Raportul structurat RMN in cancerul rectal- Ferdinand Bauer

16.00-16.15 Pauza
16:15 – 16:25: Solutii modern pentru repararea defectelor peretelui abdominal- Adrian Grigore (Medtronic)
16.25-16.40 Sindroame paraneoplazice in cancerele digestive- Corina Lucaci
16:40 – 16.50: Testarea moleculara extinsa pentru mutatii germinale in cancerele ereditare- Andreea Catana
16.50-17.00 Functionarea sistemului nervos central si microbiomul intestinal –Victor Stoica; Ileana Constantinescu

17.00-17.15 Instabilitatea și deformarea iatrogenică a leziunii coloanei lombare - experiența noastră - Mihai Cristescu
17.15-17.30 Stenoza cervicala- Mihai Cristescu, Andrei Spatariu
17.30-17.45 Vertebroplastie vs kyphoplastie- Andrei Spatariu
17.45-18.00 Evaluarea aptitudinilor si invatarea accelerata in pregatirea medicala prin monitorizare neurovizuala in timp real- Cosmin Gugan; Daniel Dinu
18.00-18.15 Cistectomie radical robotică cu neovezică realizată intracorporeal- tehnică operatorie-Gheorghe Nita, Mircea Onaca; G Tie
18.15-18.30 Prostatectomie radicală robotică – rezultate funcționale funcționale și oncologice- Gheorghe Nita, Mircea Onaca; G Tie
18.30-18.45 Alternativă laparoscopică controlată robotic pentru fistulele vezico- vaginale- Gheorghe Nita, Mircea Onaca; G Tie
18.45- 19.00 Corp străin migrat în vezica urinară după prostatectomie radical robotică- tratament endoscopic- Gheorghe Nita, Mircea Onaca; G Tie
19.00-19.15 Ureteroscopie flexibilă cu litotriție laser pentru litiaza renală coraliformă- Gheorghe Nita, Mircea Onaca; G Tie

Coordonator: Andreea Manda

Moderatori: Dana Safta; Rodica Muresan
Sesiunea I Fiziologia deglutitiei. Disfagia in pediatrie

8.45-9.00 Deschiderea evenimentului

9.00-9.20 Fiziologia deglutitiei – Rodica Muresan
9.20-9.40 Prematuritatea – impactul asupra deglutitiei si alimentatiei – Catalina Iordan
9.40-10.00 Tulburari de deglutitie la copiii cu afectiuni neurologice – Ioana Minciu
10.00-10.20 Principii de nutritie enterala pediatrica – Victoria Hurduc
10.20-10.40 Tehnica montarii gastrostomei – Lorena Vatra
10.40-11.00 Etiologia tulburarilor de deglutitie in bolile congenitale cardiace- Silvia Iancovici

11.00-11.15 Pauza

Sesiunea 2 Evaluarea clinica si instrumentala a deglutitiei – echipa Our Lady’s Children Hospital Crumlin Irlanda

11.15-11.45 Evaluarea clinica a deglutitiei – Catherine Cunningham
11.45-12.45 Evaluarea deglutitiei prin videofluoroscopie si prin endoscopie flexibila nazo-faringo-laringiana– Sinead Monaghan & Catherine Cunningham
12.45-13.15 Discutii

13.15-14.15 Pauza

Sesiunea 3 Interventia in tulburarile de deglutitie la copil

14.15-15.05 Alimentarea pe sonda si revenirea la alimentatia orala – Celia Butler & Sarah Naughton
15.05-16.00 Clinica NoTube – abordarea terapeutica a dependentei alimentarii pe sonda – Wolfgang Kratky & Eva Kerschischnik

16.00-16.15 Pauza

16.15-17.15 Impactul sindromului de aspiratie asupra sanatatii aparatului respirator – Sara Dallape
17.15-17.35 Principii si tehnici de reabilitare a deglutitiei – Rodica Muresan
17.35-17.55 Parinti pentru parinti – Bogdan Fitiu
17.55-18.10 Centrul pentru Dificultati Alimentare la Copil – Andreea Manda
18.10-18.30 Discutii, concluzii, incheierea evenimentului

Coordonatori: Catalina Dumitrescu; Sinziana Istrate

09.00-11.00 Sesiunea I

Moderatori: Lukan Mishev, Ozana Moraru

09.00- 10.00 Sesiune de cazuri chirugicale dificile - Ozana Moraru

1. Cum operezi o cataracta matura cu multipli factori de risc pentru a evita complicatiile intra si postoperatorii - prezentare de caz- Ozana Moraru, Cristian Moraru
2. Cataracta hipermatura intumescenta insotita de glaucom secundar acut facomorfic cu unghi inchis - abordare chirugicala - rezultate anatomice si functionale, prezentare de caz- Ozana Moraru, Cristian Moraru
3. O modalitate de abordare a subluxatiei de cristalin din Sindromul Marfan, fara interesarea segmentului posterior ocular -prezentare de caz- Ozana Moraru, Cristian Moraru.
4. Implant secundar de camera posterioara pe un ochi cu dezlipire de retina in antecedente si injectare de ulei de silicon - prezentare de caz- Ozana Moraru, Cristian Moraru
5. Recuperare anatomica si functionala aparent imposibila dupa un traumatism forte pe un ochi cu transplant de cornee relativ recent- prezentare de caz- Ozana Moraru, Cristian Moraru
10.00-11.00 - O călătorie chirurgicală în interiorul ochiului - de la segmentul anterior la retină- Lukan Mishev

11.00-11.15 Pauza

11.15- 13.15 Sesiunea II

Moderatori: Andreea Ciubotaru, Luminita Teodorescu, Adrian Gavanescu, Emil Ungureanu

11.15-12.00 Sesiune concepte noi in chirurgia oftalmologica - Adrian Gavanescu

1. Tabuuri incepatori - Adrian Gavanescu
2. O scurta istorie a chirurgiei glaucomului si concepte pentru viitor - Adrian Gavanescu
3. Inovatii in chirurgia cataractei si a glaucomului - Adrian Gavanescu

12.00 -12.15 Sesiune tehnica inovatoare in cataracta congenitala - Andreea Ciubotaru

Operatia de cataracta congenitala folosind tehnica BIL (bag in the lens)- Andreea Ciubotaru, Alexandra Ciubotaru, Ionela Iosub

12.15-12.40 Sesiune cazuri chirurgicale - Emil Ungureanu

1. Pupile mici, cataracte brune - Emil Ungureanu, Stefan Oprea, Diana Oprea, Sinziana Istrate, Roxana Viulet
2. Dehiscenta zonulara iatrogena in chirurgia cataractei - Emil Ungureanu, Stefan Oprea, Sinziana Istrate, Ilona Duica, Oana Cozmei
12.40-12.55 Capsulorhexisul,etapa cheie in chirurgia cataractei – video- Oana Musat Banu Panait

12.55-13.15 Sesiune strabologie - Luminita Teodorescu, Oana Andrei

12.55 - 13.05 Rezonanta magentica nucleara dinamica in evaluarea pacientului cu strabism- Luminita Teodorescu
13.05 - 13.15 Exotropia dobandita- caz clinic- Oana Andrei
* Nodul glisant Bordeianu (o singura exteriorizare a buclei, 2 spire, glisant la început și blocant la sfârșit) - Constantin Dan Bordeianu

13.15-14.15 Pauza

14.15-16.00 Sesiunea III

Moderatori: Sinziana Istrate, Bianca Laslau, Roxana Scripca, Ioana Gobej

14.15-14.45 Sesiune interdisciplinara cu implicatii in patologia de suprafata oculara- Sinziana Istrate

Granițe între specialități? Îmbinări cazuistice între oftalmologie si alte specialitati - perspectiva oftalmologului privind afectarea suprafetei oculare -Sinziana Istrate, Alexandra Vrapciu, Emil Ungureanu, Liliana Voinea. Irena Pasca, Radu Ciuluvica

14.45-14.55 Sesiune patologie orbitara inflamatorie - oculoplastica - Bianca Laslau

Boala orbitara asociata Ig 4 - Bianca Laslau, Catalina Dumitrescu
14.55-15.05 Asocierea intre keratoconus si glaucom -o capcana diagnostica- Elena Dorina Popa

15.05.15.15. Sesiune retina medicala - Simona-Delia Nicoara

``Fotocoagularea laser în era ANTI-VEGF ``

15.15 - 16.00 Sesiunea neuro-oftalmologie - Roxana Scripca, Ioana Gobej, Ionut Gobej

15.15 - 15.30 Managementul glioamelor de cai optice la copii- Ioana Gobej, Ionut Gobej.
15.30 - 15.50 Nevrita optica atipica- strategii de diagnostic- Roxana Scripca
15.50 -16.00 Neuroretinita -complicatie oculara dupa tatuaj- prezentare de caz-Roxana Scripca

Coordonator: Voicu Simedrea

09:00– 10.00: Actualitati in endometrioza- Voicu Simedrea
10.00-11.00: Sesiune Q&A
11:00 – 11:15: Pauza
11:15 – 11:55: Protocolul RMN in endometrioza –Denisa Tisea
11:55 – 12:10: Sesiune Q&A
12.10-12.20 MAGNETOM Sola – aplicatii clinice- Luminita Paun- simpozion Siemens
12:20– 12:40: Examenul histopatologic in endometrioza –Mihai Stoicea; Alina Grigore
12:40 – 12:55: Psihoterapia- parte integranta a tratamentului in endometrioza –Oana Georgescu
12:55 – 13:15: Perspectiva obstetricala la pacienta cu endometrioza pelvina profunda, tratata chirurgical complex-caz clinic –Oana Zaharia; Dan Ulmeanu
13:15 – 14:15: Pauza
14:15 – 16:00: Importanta nutritiei in tratamentul endometriozei –Ioana Petcu
14:15 – 15:35: Sesiune Q&A
15:35 – 16:00: Condiția pacientelor cu endometrioză din România: actualitate și perspective - Clarisa Iordache
16:00 – 16:15: Incheierea sesiunii

Coordonator: Daniela Dunca

09:00 - 11:00 Sesiune I - Abordarea multidisciplinara in patologia ginecologica si obstetricala - Daniela Dunca, Monica Muscalu

09:00 - 09:20 Cuvant de deschidere- Dan Ulmeanu, Daniela Dunca
09:20 - 09:45 Ruptura uterina - Monica Muscalu, Oana Zaharia
09:45 - 10:10 Sarcina ectopica – cauza, diagnostic, tratament - Corina Balacescu, Ana Harbada
10:10 - 10:35 Rolul echipei multidisciplinare in tratamentul cancerului endometrial - Gina Duta, Anca Manta, Cristina Hlihor
10:35 - 11:00 Criza eclamptica - Catalina Ciobanu, Daniela Bandrabur
11:00 - 11:15 Pauza

11:20 - 12:35 Sesiunea II - Alte patologii abordate – Alin Badiu, Louis Ududec

11:15 - 11:40 Ingrijirea cateterului venos central- riscuri, accidente, incidente - Nicoleta Matei, Raluca Zlotea
11:40 - 12:10 Chirurgia toracica videoasistata - Dana Vasile, Felix Dobritoiu
12:10 – 12.45 Cancerul mamar - Louis Ududec, Stefania Toma
12.45- 13.15 Ingrijirea pacientilor ortopedici - Camelia Ghitulescu, Iulian Gherman

13:15 – 14.15 Pauza

14.15-14.40 Sindromul de jonctiune pielo-ureterala la pacientul pediatric - Violeta Ciupitu, Simona Tudorache
14:40 – 15.05 ERCP esuat in cazul extragerii unui corp strain coledocian; salvare robotica - Alin Badiu, Alina Constantin
15.05-15.15 Incheierea lucrarilor congresului – Daniela Dunca

Coordonator: Mihaela Scheiner

9.00-9.20 Histiocitoza congenitala - probleme de diagnostic diferential. Caz clinic- Cristian Palade, Diana Maria Damian, Alina Ilici, Virgil Ionut Mihoci
9.20-9.40 Propunere protocol de evaluare postnatala a nou-nascutului cu malformatii renale- Catalina Iordan, Mihaela Scheiner
9.40-10.00 Intoarcere venoasa pulmonara anormala totala - prezentare de caz- Cristina Ionita, Dana Zaciu, Mihaela Apostoae, Nicoleta Asurdoaei-Malin
10.00-10.20 Impactul prematuritatii asupra alimentatiei nou-nascutului - metode de stimulare- Bogdan Serbulea, Catalina Iordan
10.20-10.40 Alimentatia nou nascutului cu retard de crestere intrauterina- o mare provocare- Cornelia Preda, Valentina Cravet
10.40-11.00 Un caz particular de pneumonie congenitala -prezentare caz- Anca Cabat

11.00-11.15 Pauza

11.15-11.30 Tulburari postural si de motricitate la prematuri- Iulian Nicolae
11.30-13.15 Ventilatia mecanica - Roland Hotz
13.15-13.30 Factori de influență timpurie si efectele lor asupra sănătății copiilor- Corina Verde-simpozion Hipp

Moderatori: Gerald Filip, Isabela Botea

9.00-9.20 Factori de risc pentru formele sporadice de carcinom ductal invazic din Romania-Remus Iulian Nica; Janin Cristian Musat; Florina Vasilescu; Mihai Badea
9.20-9.40 Tipuri particulare de carcinoame mamare-Nona Bejinariu
9.40-10.00 Fluxul de lucru și metode de examinare într-un centru modern de diagnostic și tratament pentru cancerul de sân-Jochen Schenk, Koblenz, Germania- simpozion Diamedix
10.00-10.20 Tendinte in abordarea diagnostica si terapeutica a cancerului de san in Marea Britanie-lessons learned-Victor Titirez
10.20-10.40 Importanta ecografiei interventionale în diagnosticul și tratamentul patologiei mamare-Isabela Botea
10.40-10.50 Solutii inovative in ultrasonografie – ACUSON Sequoia- Stefan Buzica-simpozion Siemens
10.50-11.00 Limfadenectomia axilara in era gonglionului santinela- Octav Ginghina; Andrada Spanu; Clarisa Barlog

11.00-11.15 Pauza

Moderatori: Simona Filip, Victor Titirez

11.15-11.35 Elastografia duala -stain si shear wave-Ana Maria Craioveanu
11.35-11.55 Evaluarea preoperatorie a ganglionului santinela in cancerul mamar-este utila ecografia de contrast? -Dana Nedelcu
11.55-12.15 Biopsia ganglionului santinela detectat prin metoda duala- experienta clinicii-Simona Filip
12.15-12.35 Chirurgia oncoplastica a sanului - principii, cazuri clinice -Rares Georgescu
12.35-12.55 Limfoscintigrafia cu Technetium in detectia ganglionului santinela - particularitati , cazuri clinice - Adela Pumnea
12.55-13.15 Evaluarea imagistica a adenopatiilor locoregionale in cancerul de san-Nicole Cuturela

13.15-14.15-Pauza

Moderatori: Dana Nedelcu, Adrian Nicolescu

14.15-14.35 Date esentiale despre mamografie pentru nespecialisti-Dana Nedelcu
14.35-14.55 Biopsia lichida in practica oncologica curenta-Ioana Luca
14.55-15.15 Rolul ecografiei interventionale in monitorizarea postoperatorie a neoplasmului mamar-Adrian Nicolescu
15.15-15.35 Examinarea ecografica a sanului augmentat - breviar de modificari decelabile-Ana Maria Craioveanu
15.35-15.55 Rolul nutritionistului in echipa multidisciplinara dedicata cancerului mamar-Ruxandra Plesea
15.55-16.15 Recuperarea pacientei dupa limfadenectomie-Ioana Iordache
16.15-16.30 Aplicatiile ICG in chirurgia neoplasmului mamar- Gerald Filip

Taxa de participare

50 lei

Membrii Clubului Regal al Medicilor

150 lei

Non-membri

50 lei

Medici rezidenti

50 lei

Asistenti medicali, biologi, chimisti, biochimisti, psihologi

0 lei

Studenti

0 lei

Lectori. In loc de OP incarcati un document cu titlul lucrarii

Parteneri

Platinum

Gold

Silver

Bronz

Partener

Partener media

Rezumate congres

txtin curs de actualizare
Descarca
pdfin curs de actualizare
Descarca
pdfin curs de actualizare
Descarca

Inscrie-te

Perioada de inscriere online s-a incheiat.